Wiór

Drewniane wióry przed wiekiem pokrywały wiekszość dachów wiejskich chałup. Pokrycia naturalne (w tym wiór) są ekologczne ponieważ wymagają jedynie niewielkiej obróbki. Ich produkcja nie wymaga skomplikowanej technologii a ich dodatkową zaletą jest odnawialność surowców z których są wytwarzane.

Wiór jest inną odmianą gontu, wykonywany z drewna sosnowego, świerkowego a przede wszystkim osikowego. Są to deseczki strugane z mokrego drewna o wymiarach: 40cm długości,  4mm grubości i 8-10cm szerokości. Dach po wyschnięciu nie wchłania wody i nie odkształca się. Dach wiórowy jest ofertą skierowaną do miłośników ekologicznych i tradycyjnych rozwiązań w architekturze.

Łupane wióry osikowe są miękkie i nie lubiane przez korniki i inne szkodniki. Pojedyńcze wiory układane są na połaci na tzw.”rybią łuskę” i mocowane za pomocą cienkich gwoździków. Do ułożenia 1m2 wióra potrzeba ok.400 szt. gwoździ. Wióry układa się na dachach o różnych kształtach, jednak najlepiej aby nachylenie połaci było mniejsze niż 35 stopni.